top of page
FMY_Yeralti_Maden_Kimyasallari.webp

MADEN KİMYASALLARI

FMY Kimya son teknoloji Ar-Ge çalışmalarıyla ürettiği, madenlerde güvenle kullanabileceğiniz; boşluk doldurma ve katman enjeksiyonu ürünlerinin gücünü, alanında uzman saha mühendisleriyle harmanlayarak, en zorlu yeraltı koşullarda istediğiniz sonuçları almanızı sağlar.

Maden Kimyasalları

Çatlak katmanları birleştirmek, gaz ve su girişini önlemek, sızdırmazlık, geçici tahkimat ve sağlamlaştırma gibi amaçlarla uygulanan enjeksiyon kimyasalları, onlarca yıldır dünya çapındaki madencilik ve tünel inşaatı sektörlerinde başarıyla kullanılmaktadır. FMY Kimya boşluk doldurma ve katman enjeksiyonu ürünlerinin üretimi ve tedariki alanında Türkiye pazarında öncüdür.
 

FMY Kimya tarafından üretilen Katman Enjeksiyon Kimyasalları kapsam olarak; Fenolik, Poliüretan ve Silikat sistemleri kapsamaktadır.

Fenol Bazlı Ürünler

Fenolik Köpükler; özellikle madenlerde kullanılan, yüksek genleşme özellikleri sayesinde boşlukların hızlı şekilde doldurulması için tasarlanmış, yanmaz-alev almaz, zaman tasarrufu sağlayan, güvenilir ve ekonomik kimyasal köpüklerdir.

Poliüretan Bazlı Ürünler

Maden, Baraj ve Tünellerde tek ve çift bileşenli Poliüretan bazlı enjeksiyon kimyasallarımızla; zemin, boşluk doldurma, su yalıtımı, beton onarımı gibi uygulamalar için yüksek performanslı kaplamalar ile enjeksiyon ve maden çözümleri sunuyoruz.

Silikat Bazlı Ürünler

Maden ve Tünellerde tabakaların birleştirilmesi için kullanılan, hızlı reaksiyon gösteren, çeşitli genleşme özelliklerine sahip veya genleşmeyen, ıslak, kuru veya nemli tüm bölgelerde stabilizasyon ve sızdırmazlık sağlayan ürünlerdir. 

Maden Kimyasalları
Çatlak Enjeksiyonu ve Boşluk Doldurma

       FMY Kimya, boşluk doldurma ve katman enjeksiyonu kimyasalları konusunda tecrübeli personellerden oluşan ekibe sahiptir. FMY Kimya tarafından üretilmekte olan ve kömür maden işletmelerinde kullanılan boşluk doldurma ve katman enjeksiyonu kimyasalları gerekli yeterlilik belgelerine sahiptir. Katman enjeksiyon uygulamaları, yer altı kömür madenlerinde uzun ayak arınlarını sağlamlaştırmak ve üretim esnasında toprağın düşmesini/çökmesini önlemek için rutin şekilde uygulanır. Bu uygulamalar, Katman şartlarının olumsuz olması durumlarında, önlem olarak madencilik işlemlerinden önce ya da sonra yerine getirilebilir.

 

       Poliüretan enjeksiyon ürünleri yüksek baskı altında enjekte edilebildiği için (madenlerde DESOI pnömatik (hava ile çalışan) pompalar kullanılmaktadır), maden işlemlerine veya tünel inşaat yerlerine çeşitli miktarda suyun girmesini önlemekte başarılı olduğunu yıllardır kanıtlamaktadır. Zamanlamanın kritik olduğu durumlarda, reçineli boşluk doldurma sistemleri, yer altı boşlukları doldurmak için kullanılır. Uygulamalar, uzun ayak tahkimatı üstündeki tavanın çökmesi nedeniyle ve galerilerin ilerlemesi esnasında oluşan boşlukları doldurmak yerine düzenli olarak uygulanır. Ayrıca boşluk doldurma, zemini sağlamlaştırmak ve hareketi önlemek için çelik tahkimat bağları arkasında ve birçok diğer yer altı uygulamalarda gerçekleştirilir. FMY Kimya kömür madenleri için ürün stoğu bulundurmakta; boşluk doldurma, katman enjeksiyonu, su durdurma uygulamaları için tecrübeli ekipler ve ekipmanlar ile bu alandaki faaliyetlerini sürdürmektedir.

Madenlerde Enjeksiyon Kimyasalları

       Maden Kimyasalları, özellikle yeraltı maden ve tünel gibi ortamlarda bulunan kayaç arası boşlukların doldurulması, geçici tahkimat sağlanması ve sağlam bir zemin oluşturma amaçlarıyla uygulanan kimyasallardır. FMY Kimya Maden Kimyasalları ile yeraltı ortamlarda, ister kaya ister toprak olsun, aralardaki boşlukların ve çatlakların sızdırmazlığı ve dayanıklığı sağlanır. 

       Kimyasal Enjeksiyon sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri de zemin içerisinde su ile kimyasal reaksiyona girebilmeleri ve kullanım amacına göre kaya gibi sert bir forma dönüşmesidir. Dahası, depremler gibi yüksek enerji içeren sismik hareketlere karşı bile zeminin mukavemetini koruyabilecek bir dayanıklık kazanmaları ve yapıyı korumalarıdır. Suyun bulunmadığı ortamlarda da reaksiyon gösterebilen ve köpük etkisi gösterebilen ürünler de mevcuttur. Tek bileşenli, çift bileşenli hatta üç bileşenli ürünler mevcuttur. Bu bileşenler ürünün kürlenme hızını değiştirmek veya reaksiyonunu başlatmak için kullanılırlar. Yüksek su basıncının olduğu ortamlarda bile kısa süre içerisinde akıntıyı durdurabilme özelliğine sahiptirler.

Enjeksiyon Kimyasallarının özelliklerinden bazılarını özetleyecek olursak:

 

  • Sulu ve nemli ortamlarda aktive olabilme,

  • Reaksiyon süresinin ayarlanabilmesi,

  • Uygulama kolaylığı,

  • Hareketli zeminlerde sızdırmazlık sağlaması,

  • İçme suyu uygunluğu bulunan ürünler olması,

  • Düşük sıcaklıklarda uygulanabilme,

  • Yüksek basınç dayanımı,

  • Basınçlı su çıkışlarında bile uygulanabilme.

Geniş Ürün & Hizmet Yelpazesi Sunuyoruz

Tasarımdan tamamlanmasına kadar, tüm ekibimiz, tasarımcılar, proje yöneticileri ve deneyimli yöneticilerimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını bir öncelik haline getiriyor. Çok çeşitli projeler ve zorlu koşullarda deneyim sahibi ekibimizle, müşterilerimizin projelerinin maksimum potansiyellerinin karşıladığından emin olmak için hem kanıtlanmış uygulamaları hem de en yeni teknikleri son teknoloji ürünlerimizle kullanıyoruz.

475+

Tamamlanan Proje

Çalışanlarımız ve ortaklarımız için daha iyi bir ortam yaratmak ve müşterilerimize daha iyi değer sunmak için projelerimizde kalite & güvenliğe önem veriyoruz.

bottom of page